Badanie plodnosci legnica

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest kluczowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wychodzą z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się stworzyć w okresie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć też po drugiego typu urazach w strefie krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do poszukiwania muszą stać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać odebrana w czasie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać oddana w uczciwi sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn obraca się także innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono sposób łączenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich tak znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego typu infekcje. W projekcie ich wykluczenia robione są badania mikrobiologiczne.