Baza towarowa kasy fiskalnej

Obowiązkiem podatnika jest zaprogramowanie tak zwanej bazy towarowej na kasie fiskalnej. Można tego dokonać samodzielnie lub korzystając z pomocy serwisu. Kasa fiskalna sklep powinna mieć zaprogramowaną bazę towarową, która określa między innymi nazwy poszczególnych towarów i usług, które przedsiębiorca posiada w sprzedaży. Tak precyzyjnie nadane nazwy są drukowane zarówno na oryginale, jak i na kopii paragonu fiskalnego.

Niestety przepisy prawne nie są w tej kwestii na tyle sprecyzowane by nie nastręczać trudności użytkownikom kas fiskalnych. Wielu z nich nie chce zbytnio rozbudowanej bazy towarów, ale jednocześnie wolałoby uniknąć problemów z organem podatkowym. Urząd skarbowy może wykazać błędy w programowaniu kasy fiskalnej, gdy nazwy sprzedawanych produktów czy usług nie będą wystarczająco sprecyzowane.

Wprowadzając nazwy do bazy towarowej trzeba mieć na uwadze możliwości sprzętowe posiadanej kasy fiskalnej. Poszczególne modele kas fiskalnych, dysponują różną liczbą znaków, które można wprowadzić. Minister Finansów wskazuje na to, aby każdy zastosowany opis produktu czy usługi, pozwalał na jego/jej identyfikację. Zbyt ogólne określenia nie odpowiadają wymogom prawnym w zakresie tworzenia bazy towarowej kasy fiskalnej.

Kwestie pojemności bazy towarów i usług kasy fiskalnej szczególne interesują tych przedsiębiorców, którzy sprzedają wiele rozmaitych towarów, bądź oferują zróżnicowane usługi. Im więcej produktów i usług, tym więcej pozycji do zaprogramowania w bazie towarowej i tym większa jest wymagana pojemność bazy lokalowej kasy fiskalnej. A jak wiemy, rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących określa, że “paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację”. Ma to na celu eliminację sytuacji, w których podatnicy będą posługiwać nazwami określonych grup produktów/usług, a nie nazwami jednostkowych produktów/usług.

Podsumowując, tworząc bazę towarową kasy fiskalnej trzeba zapoznać się z kilkoma niuansami w tej kwestii, a przede wszystkim z wymogami prawnymi. Notoryczne ich niespełnianie, kontrola urzędu skarbowego z pewnością wiązałyby się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, których każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć. Nieco mniej restrykcyjne są przepisy wobec małych przedsiębiorstw, na przykład wobec osiedlowych sklepików, które nie muszą bardzo dokładnie precyzować nazw sprzedawanych produktów, na przykład nie jest wymagane stosowanie nazw bułka pełnoziarnista czy drożdżówka z makiem, a wystarczy bułka, drożdżówka, oczywiście z oznaczeniem odpowiedniej stawki podatku za dany produkt.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl