Centralny odkurzacz wikipedia

krajalnice do wędlinKrajalnice do mięsa i wędlin Polkas Kraków

Systemy centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pobliżu odkurzanego miejsca. W tradycyjnych odkurzaczach filtry nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Kolejną zaletą systemów centralnego odkurzania istnieje ponad bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania jest ale zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w role rurek i przewodów, jakie zostaną pochowane w ścianach, pod podłogą, i nawet nad sufitem.

System centralnego odkurzania robi się z niewiele elementów. Podstawowym i najważniejszym spośród nich istnieje część centralna. Do niej dane są sztywne rury, które prowadzą do gniazd ssących włożonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża ubiera się do najszybszego gniazdka a dzięki temuż ważna szybko podejść do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna potrafi żyć modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Przeważnie jest zlokalizowana w wnętrzach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej montuje się z silnika zaopatrzonego w turbinę, która daje podciśnienie. Elementem składowym jest zarówno separator zanieczyszczeń i zbiornik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na silniejsze i lżejsze. Im silniejszy tym powietrze będzie dokładnie przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają usunięte w domku w pierwszych pomieszczeniach. W domach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.