Choinka 4x4 zamosc 2014

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka również pozostałego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które prowadzą o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Lecz w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można więc powiedzieć, że dzisiaj nie lecz w Polsce, lecz także oraz własnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie trzymały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest prosta do określenia, ale w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy ludzie, doświadczała nowości w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Choć nie zmieniło się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj ten dużo dokładnie zakorzenił się w klasie świątecznej oraz wynośmy możliwość, że nieprędko przeminie.