Ile zarabia psycholog

Zawsze zastanawiamy się nad tym ile ktoś zarabia, zwłaszcza gdy wykonuje zawód publicznego zaufania. W tym artykule postaramy się wyjaśnić ile zarabia psycholog w naszym kraju.

Zarobki psychologa

Mediana (wynagrodzenie) psychologa w Polsce wynosi 2885 złotych. Jednak z reguły wynika, że zarobki psychologów wahają się od 2400 do 3600 zł. Oprócz tego psycholog otrzymuje premię, która wynosi 5% pensji całkowitej. Nie można również zapomnieć, że niektórzy psycholodzy otrzymują benefity.
Wysokość wynagrodzenia psychologa uzależniona jest również od miejsca pracy. Gdy będzie to duża korporacja, to wynagrodzenie psychologa może wynieść nawet 7 tysięcy złotych, lecz jednak najlepsze wynagrodzenie otrzymuje się w momencie, gdy psycholog zatrudni się w kilku miejscach jednocześnie lub otworzy własny gabinet psychologiczny. W własnym gabinecie psycholog sam ustala sobie stawki, które zazwyczaj wynoszą od 80 do 150 zł za pełną godzinę terapii. Nie można zapomnieć, że to stawka brutto. Stawka za godzinę terapii uzależniona jest także od doświadczenia psychologa i miejsca, gdzie znajduje się gabinet. W przypadku własnego gabinetu miesięczne wynagrodzenie psychologa uzależnione jest od liczby klientów. Jeśli psycholog będzie bardzo dobrym specjalistą, to z pewnością będzie miał sporo klientów. Sytuacja ta jest również regulowana przez prawa rynku.
Każdy psycholog musi pracować na swoją “markę”, tak jak w przypadku innych zawodów jest to bardzo trudne, zwłaszcza na początku, gdy nie ma się jeszcze zbyt dużego doświadczenia w wykonywanym zawodzie. Nie ma jednak co się zrażać, z biegiem czasu zdobędzie się klientów, którzy są zazwyczaj odpowiedzialni za wysokość wynagrodzenia psychologa. Pamiętajmy również, że na wysokość wynagrodzenia psychologa wpływają również kwalifikacje, które on posiada. Im będą one lepsze i wyższe tym i wynagrodzenie będzie wzrastać. Na dzień dzisiejszy studia psychologiczne wybiera dużo osób, co sprawia, że zawód ten jest nadal popularny i przede wszystkim bardzo opłacalny.