Jak obslugiwac kase fiskalna

Urządzenia fiskalne posnet thermal hd stanowią jeden z niezaprzeczalnych elementów życia codziennego. Trudno nie zauważyć znaczącej roli, jaką odgrywają one w sklepach, przedsiębiorstwach, czy innego rodzaju firmach. Niestety, w polskim społeczeństwie upowszechnia się niechlubny trend, który polega na nieznajomości przez pracowników użytkowania kas fiskalnych. W tym tekście postaram się wykazać kilka podstawowych informacji, jakie powinien posiadać człowiek, który obsługuje to urządzenie.

Rzecz jasna, nie zastąpi to prawdziwego kursu, na którym nauczyłby się posługiwania fiskalnymi przyrządami, jednak z pewnością pomoże mu uniknąć pewnych podstawowych problemów, jakie coraz częściej pojawiają się w polskich sklepach. Ma to niezwykle nieprzyjemne konsekwencje, zarówno dla pracownika, który do tego doprowadził, szefa zaniedbującego odpowiednie przygotowanie swoich podwładnych, jak i klienta.
Jak używać kasę fiskalną? Przede wszystkim, podatnik ma obowiązek zgłosić ją do urzędu skarbowego. Zgłoszenie musi nastąpić w odstępie maksymalnie siedmiu dni od jej fiskalizacji. Wówczas kasa otrzyma swój indywidualny i niepowtarzalny numer ewidencyjny. Przedsiębiorca zobowiązany jest, aby został umieszczony na obudowie kasy fiskalnej. Istnieje wielu dróg zdobycia tego numeru. Najpopularniejsze to wysłanie go pocztą oraz odebranie osobiste.
Rzecz jasna, zanim w ogóle rozpoczniemy sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej, należy o tym zawiadomić urząd. Im bardziej uprzedzimy ten fakt, tym lepiej wypadniemy w oczach rządu.
Kolejną kwestią, której omówienie nie powinno oczekiwać jest wydawanie paragonów. Każda transakcja na rzecz osoby fizycznej, którą przeprowadzamy, wymaga niezależnie od wszelakich innych okoliczności wydrukowania papierka, który ją uwieczni. Od klienta natomiast zależy, czy zdecyduje się go zabrać ze sobą, czy też po prostu go porzuci. Zazwyczaj paragon zostaje w kasie, w której został wydrukowany, jednakże zaleca się go zabrać.
Ponadto, należy przechowywać całą dokumentację działania kasy od momentu jej rozpoczęcia. Aż do pięciu lat po od terminu zapłaty podatku za kasę, dokumentacja nie może zostać usunięta. Za taki czyn grożą w naszym kraju surowe kary pieniężne oraz wydalenie z pracy.
Mam nadzieję, że drodzy czytelnicy są już świadomi tego, jak używać kasę fiskalną. Powodzenia w pracy i do zobaczenia w kolejnym artykule.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl