Kasy fiskalne co warto wiedziec przed ich zakupem

Zmiany w ustawie o podatku VAT obowiązujące od 1 stycznia 2015 roku sprawiły, że kasy fiskalne stały się obowiązkowym elementem stanowiącym podstawę do rozliczenia działalności. Jednak nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi posiadać taką kasę.

Zwolenia z obowiązku posiadania kasy
Kasy nie są konieczne w przypadku osób, których roczne obroty nie przekraczają 20 tysięcy złotych, przy czym obowiązek posiadania kasy dotyczy jedynie firm, które prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz rolników. Jednocześnie firmy, które mają obowiązek prowadzenia rozliczeń z wykorzystaniem kasy, muszą ewidencjonować każdą transakcję, do której doszło po zakupieniu kasy. Natomiast firmy, które w ciągu roku przekroczyły obroty w wysokości 20 tysięcy złotych, powinny rozpocząć ewidencjonowanie przychodów z wykorzystaniem kasy po 2 miesiącach licząc od dnia, w którym przekroczyli wspomniany limit. Kas fiskalnych nie muszą także posiadać przedsiębiorstwa, które realizują usługi edukacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe oraz telekomunikacyjne.

Ulga za zakup kasy
Zakup kasy to wydatek rzędu kilkuset złotych, jednak przedsiębiorca, który zakupi kasę fiskalną, może liczyć na zwrot w wysokości do 90% wartości zakupu, przy czym wartość odliczenia nie może przekroczyć 700 złotych. Aby skorzystać z takiego odliczenia, przedsiębiorca, który zakupił kasę fiskalną, musi złożyć w swoim urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o korzystaniu z kasy zanim zacznie z niej korzystać, z dokładnym określeniem miejsca użytkowania kasy z dowodem zakupu kasy oraz zaświadczeniem o spełnieniu wymogów dotyczących urządzeń rejestrujących zgodnie z ustawą o podatku VAT. Ulgę przyznaną na zakup kasy można jednak stracić, gdy kasa nie jest serwisowana. Zgodnie z ustawą urządzenia rejestrujące sprzedaż należy serwisować przynajmniej raz na 25 miesięcy w specjalistycznych serwisach.

Posiadanie kasy fiskalnej związane jest również z obowiązkiem przechowywania kopii wystawionych paragonów (przez 2 lata) oraz raportów dziennych, tygodniowych i miesięcznych (przez 5 lat), od końca roku rozliczeniowego, w którym były wydane. Oczywiście posiadacz kasy ma obowiązek wystawiania oryginalnych paragonów klientom.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl