Pakowanie prozniowe odkurzaczem

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w typowych warunkach, aby przedłużyć chwila ich przechowywania oraz dodatkowo zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem albo z kolejnymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie jedynie w magazynach, ale jednocześnie w zakładach gastronomicznych albo w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwala na przechowywanie żywności w swoich warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego kierunku stosuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich przechowywane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalistycznych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest wyjątkowo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co umożliwia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może stanowić wychowywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania ciała w lodówce czy produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz też grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych obraca się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino może istnieć noszone nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych pewno żyć również przechowywana odzież, która ma mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.