Pierwszy mikroskop optyczny

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy dają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy?
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc dziedzinach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych i w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są przynajmniej w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu
Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy określa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z wiedz ścisłych. Badany obiekt widziany jest zdecydowanie przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest stwierdzona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest związana z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, działaj we nowoczesnych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.