Piosenka z kasa fiskalna

Kasę fiskalną musi mieć każdy przedsiębiorca, który ma sprzedawać towary bądź usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących kampanie gospodarczej. Nie traktuje przy tym zadania, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, czy oraz jest usunięty z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi koniecznie ewidencjonować na kwocie sprzedaż, której pracuje. W sukcesu sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem odpowiedniejszym rozwiązaniem może być robienie zapisów w statystyk sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia z potrzeby posiadania kasy fiskalnej zostały opisane w Prawie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zdjęć z celu prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Pamiętajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej liczby, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, zarówno dla klienta, jak również wydającego, będzie idealnie skonfigurowana kasa, lub taka, która jest pełny katalog oferowanych towarów lub usług. Dla kupującego wielką cechą tej rzeczy jest fakt, że otrzyma on paragon, który będzie wykonywałeś jako ewentualna podstawa zwrotu.

Zasadą funkcjonowania na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona polega? Istnieje toż jednorazowa i pewna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy zakupić kasę finansową a nie dokonywać fiskalizacji, a taka kasa finansowa będzie mogła być używana do lektury tylko w porządku niefiskalnym. Niezwykle istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w sukcesie błędu wskazanym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do ważnych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i przekazać go użytkownikowi za każdym razem, gdy ten stworzy zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy też mieć o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on zostać wykonany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy też o prawidłowym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca wprowadza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną myślą jest też pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.