Pompy wyporowe

Pompy należą do wyższej siły urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy polega na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane zarówno do przetłaczania cieczy ze zbiorników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, jakie zajmują ogromniejsze ciśnienie.

Pompy mogą być urządzeniami bardzo skomplikowanymi technologicznie, lecz i bardzo przystępnymi. Przenośnikiem cieczy zapewne istnieć, np. czerpak do studni lub przy młyńskie.
Obecne pompy z koncentracje na naszą budowę techniczną są o dużo bardziej dobre. Aby pompa mogła prawidłowo pracować konieczne jest udzielenie jej działalności z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy a stanowi jej silnik.
Przy wyborze pompy należy zwrócić szczególną opinię na jej wydajność, moc i wysokość podnoszenia lub wielkie ciśnienie. Moc pompy wymaga być niezastąpiona do wielkości podnoszenia i wydajności. Należy zwrócić dodatkowo uwagę na koszty eksploatacji pompy zaś jej awaryjność.
Obecnie najprostsze są pompy przemysłowe. Jest bardzo dużo sposobów pomp przemysłowych. Najczęściej brane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe dzielą się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do gorącej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do obrazów i paliw, pompy do sądów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy higieniczne i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem i masa różnych rodzajów.