Separatory magnetyczne czym sa oraz do czego sluza

Rozwinięcie dzisiejszej technologii pozwala na budowę coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn w przemyśle rolniczym, przemysłowym, spożywczym a także drzewnym. Maszyny te, tworzone są po to, aby przyspieszać oraz ułatwiać procesy produkcji produktów określonej branży. Niewątpliwie jednymi z takich maszyn są separatory magnetyczne.

Czym właściwie jest separator magnetyczny?

Są to urządzenia o silnym działaniu magnetycznym (Ich moc zależna jest od rodzaju zapotrzebowania) służące do oczyszczania różnych materiałów sypkich oraz płynnych z zanieczyszczeń metalowych – między innymi:
– opiłków metali
– śrub nakrętek
– drutów
– gwoździ itp.
Dzięki swoim właściwością potrafią znaleźć zastosowanie w dosłownie każdej branży w której liczy się wysoka jakość odseparowania z surowca roboczego niechcianych zanieczyszczeń rodzaju metalicznego.

Rodzaje i zasada działa separatorów magnetyczny?

Aby można było dokładniej wyjaśnić działanie separatora magnetycznego trzeba wyróżnić ich główne rodzaje. Są ta między innymi: belki i listwy magnetyczne, ruszty magnetyczne, separatory szufladowe, bębnowe, jezdne szczotki – zwane inaczej miotłami magnetycznymi, stożkowe oraz te najmniej zaawansowane technologiczne – separatory magnetyczne ręcznie.

Belki i listwy magnetyczne

Belki i listwy magnetyczne: montowane są nad taśmociągami aby mogły wychwytywać metalowe zanieczyszczenia z transportowanych na taśmociągach produktów (na przykład warzyw i owoców). Ten rodzaj separatorów magnetycznych swoje główne zastosowanie znajduje w przemyśle spożywczym.

Ruszty magnetyczne

Ruszty magnetyczne: jest to rodzaj separatorów magnetycznych, których głównym zastosowaniem jest oddzielanie elementów magnetycznych od wszelkiego rodzaju surowca sypkiego – piasków, granulatów, ziarna. Główną ich częścią separującą jest powierzchnia wałków (szczebli rusztu) magnetycznych.

separatory magnetyczne

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/separatory-magnetyczne-kanaly-01.jpg

Separatory szufladowe

Separatory szufladowe: podobnie jak poprzedni opisany rodzaj służą do separowania elementów magnetycznie miękkich od surowca sypkiego, jak granulaty piaski i ziarna. Jednak konstrukcja szufladowa znacznie polepsza oraz przyspiesza proces czyszczenia. Wychwycone, niepożądane elementy opadają do specjalnie zaprojektowanej do tego szuflady, którą można w prosty sposób opróżnić.

Separatory bębnowe

Separatory bębnowe: ten rodzaj separatorów magnetycznych swoje główne zastosowanie znajdzie w przemyśle tworzyw sztucznych, recyklingu oraz ceramice. Bębny i pociągłym kształcie są montowane w sposób prostopadły na końcach taśmociągów, gdzie służą do końcowego oczyszczenia z niepożądanych elementów metalowych. Bardzo dobrze sprawdzają się w roli separatorów w odstojnikach dla szlifierek.

Szczotki jezdne

Szczotki jezdne, zwane także miotłami magnetycznymi: swoje główne zastosowanie znają w warsztatach samochodowych, w zakładach zajmujących się obróbką metali tokarniach oraz wszędzie tak gdzie podłoże może zostać zanieczyszczone elementami metalowymi – opiłkami metalu, śrubami, gwoździami, kawałkami drutów itp.

Separatory stożkowe

Separatory stożkowe: te urządzenia zastosowanie znajdują przy oczyszczaniu materiałów płynnych jak i sypkich bardzo często są montowanie w rurociągach w tzw. wyczystkach. Jednak ich zastosowanie jest bardzo szerokie i mogą zostać wykorzystane także w przemyśle spożywczym, ceramicznym a także w wielu innych gałęziach przemysłu.

Separatory magnetyczne ręczne

Kolejnym i zarazem ostatnim rodzajem separatorów magnetycznych są separatory magnetyczne ręczne. Są to urządzenia najmniej zaawansowane technologiczne, jednak nie znaczy to, że są mniej przydatne. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Począwszy od oczyszczania na segregacji materiałów metalowych kończąc.