Sprawne usuwanie pylow w zakladach produkcyjnych

Systemy odpylania są nieodzowną częścią linii produkcyjnych. Ich zadanie polega na usuwaniu z powietrza, wokół stanowisk produkcyjnych, suchych drobnych cząsteczek pyłu. Najczęściej można je spotkać w przemyśle drzewnym (tartaki), metalowej (przy tokarkach, maszynach CNC), spożywczym (aby uniknąć zanieczyszczenia jedzenia) i elektronicznym (przy routerach, montażu ręcznym czy wkrętarkach).

Celem takiego systemu jest przede wszystkim ochrona zdrowia pracownika (choroby zawodowe), utrzymanie wysokiej jakości wyrobów (ryzyko zwarć na produkcji elektronicznej) i redukcja ilości wydostających się zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.
Pyły, opiłki metali jak inne drobne cząsteczki są wysoce problematyczne i nie da się ich uniknąć, przynajmniej przy obecnej technologii. Utrudniają pracę na stanowiskach produkcyjnych, w skrajnych przypadkach potrafią ograniczyć widoczność, i negatywnie wpływają na samopoczucie (obniża koncentrację i wydajność) jak i zdrowie pracowników. Dlatego wskazane jest kontrolować zapylenie i utrzymywać na niskim poziomie (nie da się go w 100% wyeliminować) poprzez nowoczesne systemy odpylania ang. dedusting systems .
Aby zwiększyć skuteczność procesu, należy umieścić ssawki jak najbliżej “pylącego” procesu. Najlepiej gdy jest możliwość zamontowania go bezpośrednio w samej maszynie. Wtedy mamy zamkniętą kubaturę, w której relatywnie łatwo można utrzymać czyste powietrze przy regularnej wymianie filtrów. W przypadku stanowisk otwartych lub długich warto rozważyć wprowadzenie rozgałęźników i pobieranie pyłów z kliku miejsc. Gdy na stanowisku pracuje operator istnieje możliwość montażu ssawki od spodu, aby nie przeszkadzała w codziennej pracy. Należy również pamiętać o dostosowaniu parametrów, takich jak np. przepływ powietrza, w zależności od rodzaju produkcji (czyli de facto od rodzaju wydzielanych cząstek).