Stosunki miedzynarodowe literatura

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, kiedy to pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na nowy koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe oraz dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można zdobyć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również można wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej i wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka pragnie otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo poważne są w niniejszym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.