Home Technika Systemy wms w procesie logistycznym

Systemy wms w procesie logistycznym

30 maja 2016
Analiza sprzedanego towaru, planowanie zamówień czy kontrola stanu magazynu – bardzo trudno sobie obecnie wyobrazić, aby te procesy zachodziły bez wsparcia ze strony technologii informatycznych. Przedsiębiorstwo wykorzystujące logistykę w swojej działalności jest zmuszone do posiadania nowoczesnych systemów komputerowych.

Szczególnie, aby skutecznie konkurować na rynku nie wystarczą rozwiązania służące wyłącznie do kontrolowania przepływu towarów, materiałów czy surowców. Koniecznie jest posiadanie takich systemów, które będą przesyłać dane między różnymi sieciami logistycznymi. Przykładem rozwiązania, które to umożliwia jest program comarch wms. Jest to tak naprawdę zbiór kilku różnych oprogramowań, które służą do zarządzania magazynem. Rozwiązania comarch pozwalają na zbudowanie od podstaw całej struktury magazynowej, a następnie dostosowanie algorytmu działania do potrzeb firmy. System wms pozwoli również na przydzielenie dyspozycji pracownikom oraz kontrole czasu ich pracy i jej efektów. Menadżer odpowiedzialny za magazyn dzięki smartfonowi lub tabletowi podłączonemu do Internetu może z każdego miejsca na ziemi wydać dyspozycje swoim pracownikom. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można stworzyć plan dnia dla poszczególnych osób. Jednak warto pamiętać, że możliwości oprogramowania wms są uzależnione od posiadanego sprzętu. Dlatego, aby w pełni je wykorzystać należy posiadać m.in. urządzenia mobilne służące do komunikacji, etykieciarki, urządzenia służące do ważenia towaru czy automatykę magazynową. System wms najczęściej jest wdrażany wraz z innymi rozwiązaniami informatycznymi usprawniającymi proces logistyczny w przedsiębiorstwie. Dlatego najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie instalacja oprogramowania w chmurze obliczeniowej. Rozwiązanie jest to oferowane np. przez firmę comarch i pozwala na dostarczanie usług informatycznych dla firm poprzez Internet. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie musi ponosić dodatkowych kosztów na rozbudowę sieci serwerów. Chmury obliczeniowe ciągle nie są zbyt popularne wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstwach.  Jednak trend na rynku światowym pokazuje jednoznacznie, że tego typu metoda obliczeniowa będzie się cieszyła coraz większą przychylnością ze strony przedsiębiorców.

1 comment

You may also like

1 comment

Izzet 29 czerwca 2016 at 08:27

Szukam dobrego i taniego programu wspomagającego pracę magazynu, który pomoże mi prowadzić komis z telefonami komórkowymi. Bardzo zależy mi, aby oprogramowanie posiadało następuje funkcje: ewidencja produktów, pracowników, faktyczny stan materiałów na półce oraz sprawny przepływ dokumentów. Najlepiej, abym przed zakupem mógł przetestować program w postaci demo. Czy wymieniony w artykule program Comarch zawiera pożądane przeze mnie moduły? Ktoś go stosował w praktyce i może mi go polecić? 

Leave a Comment