Tlumacz i oplacalnosc zawodu

pozycjonowanie stron www krakówTworzenie, projektowanie, pozycjonowanie stron Kraków

Obecnie znajomość języków staje się zdolnością na wagę złota. Polscy przedsiębiorcy prowadzą coraz bardziej intensywną współpracę z firmami zagranicznymi. W ten sposób rośnie popyt na osoby, które dokonują tłumaczeń w sposób profesjonalny. Czy zostanie tłumaczem jest opłacalne? Kto powinien podjąć się wykonywania tego zawodu?


Osoba, która chce zostać tłumaczem ma do wyboru możliwość studiowania jednej z wielu filologii, lingwistyki lub ukończenie odpowiedniego kursu. Najczęściej decyduje się na dwie pierwsze opcje, które dają najbardziej solidne wykształcenie w dziedzinie tłumaczeń, a do tego pozwalają danej osobie gruntownie zaznajomić się z kulturą i historią danego kraju, co przy wykonywaniu tłumaczeń jest dość ważne.

Studia filologiczne to studia dla osób z pasją dla danego języka. Obcy język poznaje się nie tylko od strony praktycznej lecz również teoretycznej. Na zajęciach wprowadzane są elementy językoznawstwa czy literaturoznawstwa oraz wiele innych przedmiotów o charakterze teoretycznym. Student może wybrać sobie specjalizację zazwyczaj już na drugim roku. Mogą to być teksty prawnicze, ekonomiczne czy techniczne. Po skończeniu studiów, warto dodatkowo uzupełnić CV o kilka dodatkowych kursów, które podnoszą kwalifikacje tłumacza.

O przyszłych zarobkach tłumacza decyduje przede wszystkim typ tłumaczeń oraz język w jakim się specjalizuje. Najpopularniejsze pozostają języki europejskie, jednakże coraz częściej na rynku zapotrzebowanie jest na języki azjatyckie. Dokonywanie tłumaczeń z angielskiego, francuskiego czy niemieckiego są najczęściej popularne w naszym kraju.  Z kolei języki egzotyczne są lepiej premiowane i systematycznie ich popularność wzrasta.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl