Uzaleznienie psychiczne leczenie

Psychiczne uzależnienie, które kojarzy się z obsesyjnym zatrudnieniem w rolę, którą składamy kosztem nie tylko czasu spędzanego z rodziną, czy tworzenia innych czynności domowych lub relaksu, jednakże w skrajnych przypadkach, również kosztem snu.

 

Osoby uzależnione zupełnie nie odczuwają komfortu angażując się pracą – zobowiązuje się więc z codziennym strachem i obawą o utratę stanowiska. Często osoby uzależnione wydają pieniądze, jakich nie mają, są ponad stan i sięgają po dopalacze, które stanowią ułatwić im w budowaniu dłużej i skuteczniejszej pracy, tj. amfetaminę, kokainę. Uzależniony nie potrafi być satysfakcji z wykonywanej pracy, dąży do perfekcjonizmu, którego wytycznych tenże nie potrafi określić. Często składa się to z potrzebą akceptacji.

Czas, który nie jest spędzony na pozycji, przeważnie jest oceniany jako stracony. Kobiety te nawet w dni niezależne z pracy, cały czas o niej projektują i zastanawiają się jak poprawić swoją postać w firmie oraz co będzie się działo, gdy wrócą z urlopu.

Pracoholizm to przede wszystkim problem z pacjentem, ale i z głowami bliskimi – toż przeważnie one dostrzegają problem także są największą ofiarą uzależnienia. Początkiem leczenia jest ustanowienie planu dnia, harmonogramu tygodnia, którego należy się ściśle trzymać – podziału, który stanie stworzony, żeby ograniczyć czas spędzany na rzeczy, a wprowadzić więcej czasu spędzanego z rodziną, na urlopu. Następnym ruchem jest uświadomienie pacjentowi i wdrożenie go działalności priorytetów, samodzielnych decyzji, który priorytet jest istotniejszy, a co chodzi podziać na później. Oczywiście kiedy w sukcesie innych uzależnień, po zakończeniu wstępnej fazy leczenia, po dokonaniu 12 kroków, należy regularnie chodzić na terapię. W Polsce istnieją grupy Anonimowych Pracoholików, których zebrania budują się na wspieraniu siebie w konsekwencji. Dla uzyskania idealniejszych rezultatów, leczenie powinno obejmować także osoby współuzależnione.